Budownictwo od lat jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sektorów w większości krajów europejskich. Bezpieczeństwo i BHP w całym procesie budowlanym to jeden z najważniejszych aspektów. Dla wspólnego bezpieczeństwa, każdy z pracowników budowy posiada określone prawa i obowiązki w zakresie BHP.
Do inwestora należy przygotowanie projektu budowlanego, zatrudnienie kierownictwa budowy oraz opracowanie i wdrożenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (planu bioz). Obowiązek taki nakłada Detektywa Rady Wspólnot Europejskich 92/57/EWG. Jej celem jest rozpoznanie zagrożeń, ocena ryzyka oraz zaplanowanie sposobu zapobiegania ewentualnym wypadkom już na etapie projektowania prac, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia prac budowlanych. Szczególny nacisk w planie bezpieczeństwa nakłada się na wyeliminowanie zagrożeń o najwyższym stopniu ryzyka tj. upadków z wysokości lub przysypania ziemią. W praktyce za plan bezpieczeństwa i ochrony życia odpowiada kierownik budowy. Jego przygotowanie i wdrożenie leży w jego gestii. Plan musi być opracowany jeśli planowane roboty obejmują praca o najwyższym stopniu ryzyka oraz czas ich trwania będzie dłuższy nić 30 dni, gdy kierownikowi podlega 20 pracowników lub pracochłonność jednej doby wynosi 500 osób.
W sprawie bezpieczeństwa kierownik budowy odpowiada także za opracowanie założeń technicznych i organizacyjnych poszczególnych etapów robót budowlanych oraz ich koordynację. W jego gestii pozostaje sprawne zgranie wszystkich działań zapewniających przestrzeganie bezpieczeństwa oraz zasad BHP i ich stała aktualizacja adekwatna do postępu prac budowlanych.
Niestety czasami przez czystą głupotę i alkohol dochodzi do tragicznych wypadków. Trzeba mocno kontrolować pracowników.
Słuszna uwaga! Zasady zasadami ale kontrola też musi być na odpowiednim poziomie. Dziękuje za komentarz i pozdrawiam.