Operatorzy sprzętu budowlanego, aby wykonywać swój zawód, potrzebują odpowiednich uprawnień państwowych – nie inaczej jest w przypadku operatorów spycharek. Mimo, iż fachowcy w tej branży są poszukiwani, nie jest łatwo zdobyć zatrudnienie, bowiem większość pracodawców oczekuje kilkuletniego doświadczenia.
Praca operatorów spycharek należy do prac ciężkich, środowisko pracy bywa zatem niesprzyjające. W większości przypadków związane to jest z warunkami pogodowymi, bo praca przebiega w terenie oraz dość licznymi, potencjalnymi zagrożeniami. Praca operatorów spycharek jest również wyczerpująca fizycznie.
Wbrew pozorom, pracownik nie wykonuje swoich obowiązków tylko w kabinie spycharki. Dodatkowo przygotowuje sprzęt do pracy (konserwuje go i naprawia), a także sporządza niezbędne raporty. Narażony jest na hałas, drgania i kurz, ale też choroby reumatyczne i układu kostno-stawowego. Często pracuje w systemie dwuzmianowym. Niezbędna jest odpowiednia sprawność wzrokowo-ruchowa oraz odporność psychofizyczna.
Operatorzy spycharek zatrudniani są głównie w sektorze budowlanym, ale również górniczym, rolniczym i w gospodarce komunalnej (budowy, żwirownie, piaskownie, kopalnie oraz pomieszczenia remontowe i obsługowe). Ich praca w zdecydowanej mierze zalicza się do prac samodzielnych, jednak zdarza się, że współpracują oni z całym zespołem.