Tragiczne wypadki na budowie – dochodzenie odszkodowań

budowa

Operatorzy sprzętu budowlanego, jak i pracownicy fizyczni, często stykają się z problemem wypadków na budowie. Część z nich doświadczyła ich osobiście, inni natomiast słyszeli o nich od znajomych, którzy im ulegli. Zawsze jest to wyjątkowo trudna sytuacja, która często wyklucza kogoś z zawodowego życia na długi czas.

Wypadki operatorów sprzętu budowlanego – co z odszkodowaniem?

Osoba, która obsługuje sprzęt budowlany, nie zajmuje się tym od razu. Przechodzi wcześniej liczne szkolenia, łącznie z tym, które przechodzą wszyscy, czyli szkolenie BHP. Różni się ono nieco w zależności od piastowanego stanowiska, jednak warto zauważyć, że na każdym z tych szkoleń wymaga się bezwzględnej obecności. Są to szkolenia obligatoryjne, dlatego, że w razie wypadku zdejmuje część ewentualnej odpowiedzialności karnej z danej firmy.

Odszkodowanie po odbytym szkoleniu BHP spada na ubezpieczalnię i rzadko kiedy można z racji wypadku rościć sobie prawo do odszkodowania od samej firmy, której szefowie zadbali o szkolenia BHP dla pracowników.

Współodpowiedzialność pracownika

Każdy, kto zna choćby podstawowe zasady BHP wie, że w miejscu pracy nie powinno się spożywać alkoholu lub przychodzić do pracy „na kacu”. Jeśli zostanie udowodnione, że zaniechanie bezpieczeństwa nastąpiło z winy pracownika, niestety o uzyskanie odszkodowania będzie niezwykle trudno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *