Pracownik, obsługujący takie sprzęty, jak koparko-ładowarki, walce, spycharki, dźwigi, itp., narażony jest na wiele czynników niesprzyjających. Jednym z nich są warunki pogodowe, co bezpośrednio wiąże się z pracą na otwartym terenie, mogące przyczyniać się zarówno do przegrzania, jak i częstych przeziębień.
Środowisko pracy przyczynia się ponad to do urazów ciała. Upadki z wysokości, poślizgnięcia, przeciążenia układu kostno-mieśniowego, to tylko niektóre zagrożenia, niosące negatywne skutki dla zdrowia.
Praca ze sprzętem budowlanym wymaga zatem bezwzględnego przestrzegania przepisów BHP i zachowywania wszelkich możliwych środków ostrożności. Czynnikami, pogłębiającymi zagrożenia w miejscu pracy operatorów sprzętu budowlanego, są również wibracje, hałas, możliwość porażenia prądem oraz kontakt z substancjami chemicznymi (a także pyłem i kurzem).
Przygniecenia, uderzenia, pochwycenia przez części ruchome maszyny, potrącenia – to najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy na budowie. Zdarzają się również najechania przez pojazdy mechaniczne oraz poparzenia. Dodatkowo, za zagrożenie można uznać stres, mający negatywne skutki psycho-fizyczne, obciążenia kręgosłupa związane z siedzącym trybem oraz w niektórych przypadkach monotonię pracy.